Poprawa średniej na studia - prövning i högskoleprovet

20 stycznia
Cześć , trochę mnie tu nie było, bo byłam skupiona na innych rzeczach, ale fajnie, że mimo, że nie dodawałam postów na bloga, to i tak na Facebooku przybywa nowych ludzi, którzy lubią moją stornę, więc będę pisać kiedy mam czas i możliwość. :)

Ostatnio trochę walczę o studia. Chcę iść na studia, po których mogę pracować jako kurator szkolny, pracować z młodzieżą i dziećmi, pomagać rodzinom z problemami itd. Jest to coś, co myślę, że podobałoby mi się. Jednak niełatwo jest dostać się na te studia, więc myślę nad podwyższeniem średniej i też zgłoszę się na podobne programy, które mogą mi się podobać.

Kiedy ma się niewystarczającą ilość punktów, można podwyższyć średnią. I wtedy jest opcja poprawienia przedmiotów , z których ma się ocenę, ale chce się ją podwyższyć (nazywa się to prövning). Są na to dane terminy, w których można zdawać z danych przedmiotów. Najczęściej można je zdawać w szkole Komxuv, którą ma się w swojej gminie, i też tam trzeba się zgłosić. Poprawa ocen polega na tym, że pisze się test, też może być pytanie ustne. Kiedy nauczyciel sprawdzi test, dowiemy się poprzez maila lub innym sposobem, jaką otrzymaliśmy ocenę. Przystąpienie do poprawy jednego kursu kosztuje 500 kr (ok. 200 złotych), więc niestety nie jest to darmowe. I też trzeba samemu przygotować się do zaliczenia, więc samemu uczyć się tego, co może być na egzaminie. W zależności od gminy, są możliwości zrobienia testów 2-4 razy w roku, ale trzeba przyjść w tym okresie, za który się zapłaciło i zgłosiło, bo inaczej trzeba będzie zgłosić się ponownie i ponownie zapłacić na kolejny termin zaliczania. Też pieniędzy nie można dostać spowrotem jeśli nie pójdzie się na zaliczenie i nawet jeśli jest się chorym itd, pieniądze przepadają.

Kiedy chce się polepszyć swoją średnią jest też inna opcja - högskoleprovet, czyli test, który pokazuje, ile potrafimy i dzięki niemu można dostać się na studia, jeśli otrzyma się dobrą ilość punktów. Jest możliwość pisania tego testu dwa razy w roku - na wiosnę i jesień. Termin zgłaszania jest oczywiście wcześniej, i też płaci się, ten kosztuje 450 kr. Test pisze się w niedzielę, cały dzień od 8 do 16. Oczywiście przerwy są - godzina pisania, około pół godziny przerwy i znowu godzina pisania, itd.. Na teście jest pięć części, z matematyki, szwedzkiego i angielskiego. Są one na poziomie wyższym niż liceum, ale co daje małą ulgę - nie trzeba wpisywać odpowiedzi i stresować się, że zabraknie przez to czasu, ale zaznaczać prawidłowe pole. Są cztery lub pięć odpowiedzi  , przy każdym pytaniu i trzeba wybrać to prawidłowe, na kartkach, na których są zadania można liczyć lub zapisywać, a odpowiedzi zaznaczać w polach. Mogłoby się wydawać, że można strzelać i będzie dobrze, ale jest w sumie 160 pytań na całym teście, więc niełatwo o prawidłowe strzelenie w większości, trzeba dobrze przeczytać i pomyśleć, bo samo trafianie nic nie da.
Najczęściej większość osób pisze högskoleprovet najpierw, żeby zobaczyć jak to jest, bo wtedy drugi raz jest się bardziej przygotowanym i wie się lepiej jak to wygląda.

photo borrowed from Internet

Myślę, że fajnie, że są opcje poprawy ocen i średniej, żeby móc pójść do wyższej szkoły. Na przykład, jeśli ktoś nie potrafił za dobrze języka i nie otrzymał za dobrych ocen lub po prostu nauka nie bardzo szła albo nawet ktoś dobrze się uczył, ale i tak brakuje kilka punktów, żeby dostać się na wymarzone studia - po poświęceniu trochę czasu na naukę, można przystąpić do poprawy ocen lub do testu na punkty. Dostaje się szansę na poprawę i studiowanie. Jest dużo osób, które właśnie w taki sposób starają się dostać lub dostały się na studia.

Piszcie, co myślicie, może jest coś podobnego w innych krajach, w których mieszkacie Wy lub ktoś z Waszych znajomych ?

Pozdrawiam ! :) 

11 komentarzy:

  1. Pierwszy raz czytam o takich możliwościach poprawy ocen. Trzymam kciuki żeby udało Ci się dostać na wymarzone studia :) Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie opcje wydają się być fajną inicjatywą dla ludzi, którzy mierzą wyżej, a gdzieś po drodze podwinęła im się noga. Wydaję mi się, że przed Tobą bardzo nauki, jednak mam nadzieję, że dasz sobie radę i dostaniesz się na wymarzone studia. Trzymam kciuki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwszy raz słyszę o takim poprawianiu ocen. Jest to naprawdę dobry sposób bo przez to nie musisz rezygnować ze swoich wymarzonych studiów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wiedziałam nawet, że istnieją tego typu rozwiązania. Wydaje mi się, że to bardzo dobra opcja, bo niektórym może powinąć się noga, a mimo to mogą spełnić swoje marzenia. Super!

    OdpowiedzUsuń
  5. ciekawa opcja na poprawienie ocen! nie słyszałam o niej

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja uważam że to naprawdę świetny pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawa forma poprawy ocen. Najważniejsze, że państwo oferuje takie możliwości; by z nich skorzystać wystarczy mieć tylko zapał i chęci :)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  8. To zdecydowanie super pomysł, umożliwia to osobom o wyższych ambicjach dążenie do spełniania marzeń <3
    stay-possitive.blogspot.com
    Próbuję swoich sił na yt, będzie mi miło jeśli zajrzysz i coś po sobie zostawisz
    https://youtu.be/k3yDlVK7H9k

    OdpowiedzUsuń
  9. Pierwszy raz słyszę o takim poprawieniu ocen. Świetny pomysł

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy zawód sobie wybrałaś. Nie słyszałam o tym poprawianiu ocen.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz!
- Proszę odnosić się z kulturą.
- Postaraj się nie spamować linkiem do bloga, jeśli mogę znaleźć go na Twoim profilu.

Pozdrawiam!

Obsługiwane przez usługę Blogger.